Kamerdebat over eerstelijnszorg: Opleiden in de wijk essentieel voor beweging naar de voorkant
Kamerdebat over eerstelijnszorg: Opleiden in de wijk essentieel voor beweging naar de voorkant keyvisual
De toekomst van de eerstelijnszorg stond gister centraal in de Tweede Kamer. De Kamer debatteerde onder andere over het voornemen in het regeerakkoord om een eigen bijdrage in te voeren in de wijkverpleging en het opleiden van wijkverpleegkundigen. ‘De wijkverpleegkundig is de spil in het web in de beweging naar de voorkant’, aldus minister Sterk van Langdurige Zorg, Jeugd en Sport. ActiZ pleit ervoor om het opleiden van wijkverpleegkundige een structureel onderdeel te maken van de bekostiging van zorg. Alleen zo kunnen zorgorganisaties blijven investeren in nieuwe zorgprofessionals en blijft goede zorg ook in de toekomst toegankelijk.
Volgens ActiZ is de financiering van opleiden noodzakelijk om de beweging van zorg, naar preventie, gezondheid en ondersteuning dicht bij huis in stand te houden. Want terwijl de vraag naar zorg blijft groeien, wordt het steeds lastiger om voldoende nieuwe medewerkers te vinden of op te leiden. Dat probleem kwam recent ook naar voren in een uitzending van Nieuwsuur, waarin duidelijk werd dat het tekort aan stageplekken geen incident is, maar het gevolg van structurele keuzes in beleid en financiering.
Opleiden is een kerntaak van zorgorganisaties
Zorgorganisaties willen graag opleiden. Sterker nog, zij voelen zich daar verantwoordelijk voor. Opleiden van nieuwe professionals is geen bijzaak, maar essentieel om op de lange termijn toegankelijke zorg voor ouderen te realiseren. Zonder nieuwe instroom van zorgprofessionals loopt het personeelstekort verder op, terwijl de zorgvraag alleen maar toeneemt.
Zorgprofessionals in opleiding verdienen een goede start met voldoende begeleiding en ruimte om te leren. Maar die ruimte staat onder druk. Opleiden kost tijd en geld, terwijl daar geen structurele financiering voor zorgorganisaties tegenover staat.
Tijdelijke subsidies bieden weinig zekerheid
Kamerlid Corrie van Brenk (50-plus) vroeg de minister of zij een plan heeft om meer wijkverpleegkundigen en huisartsen op te leiden. Minister Sterk verwees naar de tijdelijke subsidies zoals het Stagefonds of het SectorplanPlus waarvan opleidende organisaties momenteel afhankelijk zijn. Ook wees ze naar de 60 miljoen die hiervoor in het Aanvullend Zorg- en Welzijnsakkoord (AZWA) voor beschikbaar worden gesteld.
Deze in het Integraal Zorgakkoord (IZA) en het AZWA gemaakte afspraken bieden voor zorgorganisaties echter nog onvoldoende houvast. Ondanks het akkoord hebben organisaties in de praktijk onder de streep minder geld beschikbaar voor opleiden, terwijl de behoefte juist groeit. Voor organisaties die vooruit willen plannen en structureel willen investeren biedt dat weinig zekerheid. Duurzaam opleidingsbeleid vraagt om zekerheid, niet om losse potjes die na enkele jaren weer verdwijnen.